Social Networks
Chasydyzm. Podróż do świętości
15666
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15666,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive
 

Chasydyzm. Podróż do świętości

About This Project

Cykl zdjęć „Chasydyzm. Podróż do świętości” jest efektem mojego zamiłowania do fotografii reportażowej oraz wielkiej ciekawości świata i ludzkich emocji. Poprzez zdjęcia staram się uchwycić i zatrzymać w czasie to, co ulotne. Cechująca mnie otwartość fotografa sprawia, że często i chętnie przyglądam się innym kulturom. Jestem zafascynowany różnorodnością społeczną i zawsze z przyjemnością obserwuję jak odmienne bywają ludzkie sposoby życia, obyczaje, wyznawane wartości. Nie oceniając staram się je dokumentować, wychwytując- uwieczniać.

Zaciekawiła mnie jedność wspólnoty chasydzkiej, jej szacunek do pielęgnowanej tradycji. Stąd pomysł projektu. Uważnie obserwuję, jak czas wpływa na zachodzące zmiany w chasydzkiej społeczności i jak jej członkowie się przed tymi zmianami bronią. Na fotografiach staram się uchwycić niezwykłość ich obrzędów, radość przeżywania modlitewnego, skupienie, wszelkie emocje członków wspólnoty. Przyglądam się, gdy w jorcajt- rocznicę śmierci cadyka, duchowego i faktycznego przywódcy- współcześni chasydzi podróżują do miejsca jego ostatniego spoczynku, by studiować Torę i modlić się. Wielokrotnie obserwowałem, jak przy grobie cadyka pielgrzymi pozostawiają karteczki z prośbami, by jego dusza mogła, zstępując na ziemię, zabrać ich prośby prosto do Boga. Jorcajt to święto uroczyste i radosne, a jednym z jego ważniejszych elementów jest uroczysty posiłek, w trakcie którego odbywają się śpiewy i tańce. Wśród pielgrzymujących niewiele jest kobiet, które w całym judaizmie nie mają religijnego obowiązku modlitwy. Jorcajt przy grobie cadyka świętują zatem przede wszystkim mężczyźni w różnym wieku, w tradycyjnych sztrajmlach, czyli świątecznych czapach z futra. Dla wielu z nich to podróż życia i spełnienie marzeń, a odwiedzane miejscowości, przeważnie niewielkie miasteczka, nagle przyjmują kilkaset lub kilka tysięcy żydowskich pielgrzymów.

Pobyt wśród świętujących chasydów wciąż wywiera na mnie ogromne wrażenie….

Date
Category
reportaż